Vytvorenie správneho grafického dizajnu si vyžaduje čas a úsilie. Dizajnér si nemôže dovoliť, aby výsledok po tlači vyzeral zle. Preto sa pozrieme na to, na čo si dať pri vytvorení grafického návrhu pozor.
Rozlíšenie
Rozlíšenie pri tlači je dôležitým faktorom. Ak nie je dobré rozlíšenie súboru, výtlačky budú rozmazané, alebo nesúvislé. DPI, počet bodov na palec, je najdôležitejším meradlom, pokiaľ ide o tlačový výstup. Rozhoduje o počte bodov, ktoré tlačiareň vytlačí na jeden štvorcový palec vytlačenej strany. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak vo svojom softvéri nastavíte maximálne DPI na 300. Vyššie DPI je zbytočné, súbor bude veľmi veľký a nebude ho možné spravovať. DPI a PPI sú dva rôzne pojmy používané v prípade tlače. PPI je pixel na palec, ktorý súvisí s hustotou bodov na štvorcový palec priestoru na obrazovke. PPI sa používa pre digitálne návrhy, nie pre tlačové návrhy.
RGB a CMYK
Systémy, ktoré počítačový softvér používa na generovanie farieb na obrazovke a používanie tlačiarne na tlač, sú úplne odlišné. Počítačová grafika používa farebnú schému RGB, zatiaľ čo tlačiarne používajú CMYK. Systém farieb RGB sa skladá z červenej, zelenej a modrej a CMYK má azúrovú, purpurovú, žltú a čiernu farbu. Ak sa vaše návrhy budú tlačiť iba digitálne, nastavte softvér na RGB a ak budete tlačiť ofsetovou tlačou, použite CMYK.
Mierka dizajnu
Je dôležité zvážiť, ako sa zmení mierka vášho návrhu, keď je vytlačený. Môže sa stať, že dizajn na obrazovke vyzerá perfektne, ale pri tlačení na oveľa väčšiu alebo menšiu plochu sa pokazí. Keď musíte tlačiť na menšie plochy, napríklad ako vizitky, venujte veľkú pozornosť typografii. Text na vizitkách by mal byť ľahko čitateľný, mali by ste sa vyhnúť tenkým a svetlým písmam. Aj v prípade veľkých plôch nastáva problém v mierke návrhu. Pre rastrové obrázky by sa malo zvoliť vysoké rozlíšenie, aby sa vyhlo rozmazaniu, zatiaľ čo vektorové obrázky tento problém mať nebudú, pretože sú nekonečne škálovateľné.
Nezabudnite na okraje
Pri grafických návrhoch je potrebné ponechať malý priestor okolo okrajov. Je to dôležité pre rezanie okrajov tlačiarenským strojom. Návrhový softvér vám zvyčajne ukáže, kde začína a končí okraj. Množstvo spadov je pre každú tlačiareň iné.
Korektúry
Jednoducho si nemôžete dovoliť robiť chyby pri tlači vášho návrhu. Po tlači už nie je možné robiť zmeny a stálo by vás to zbytočné peniaze. Korektúra obsahu pred tlačou je pre polygrafické spoločnosti mimoriadne potrebná. Kontrola pravopisu interpunkcie, pravopis správnych podstatných mien a určite skontrolujte nesprávne použitie homofónov ako „vaše“ a „vy ste“.
Toto sú základné pravidlá, ktoré treba pri tlači dodržiavať.